enigma 2 - en to am translation catalogue (204 entries)

en: (%d channels)?
am: (%d ሰርጦች)?

en: (%s files deleted)
am: (%s ፋይሎች ተሰርዘዋል)

en: (you have v{})
am: (v{} አለህ)

en: - Add missing fields to all entries
am: - የጎደሉ መስኮችን ወደ ሁሉም ግቤቶች ያክሉ

en: - Auto token refresh every 9 minutes
am: - በየ9 ደቂቃው ራስ-ሰር ማስመሰያ ያድሳል

en: - Automatic Epg generation with Service Reference
am: - ራስ-ሰር Epg ትውልድ ከአገልግሎት ማጣቀሻ ጋር

en: - Automatic bouquet generation
am: - ራስ-ሰር እቅፍ ማመንጨት

en: - Category bouquets
am: - የምድብ እቅፍ አበባዎች

en: - Clean up the cache file
am: - የመሸጎጫ ፋይሉን ያጽዱ

en: - Commercial use is strictly prohibited
am: - የንግድ አጠቃቀም በጥብቅ የተከለከለ ነው።

en: - Community: Linuxsat-support.com, Corvoboys.org Forum
am: - ማህበረሰብ: Linuxsat-support.com, Corvoboys.org መድረክ

en: - Container bouquets
am: - የመያዣ እቅፍ አበባዎች

en: - Country bouquets
am: - የአገር እቅፍ አበባዎች

en: - Free content only
am: - ነፃ ይዘት ብቻ

en: - Graphics: @oktus
am: - ግራፊክስ: @oktus

en: - HTTP Live Streaming
am: - HTTP የቀጥታ ዥረት

en: - Integrated proxy system
am: - የተዋሃደ የተኪ ስርዓት

en: - No direct server hosting
am: - ምንም ቀጥተኛ አገልጋይ ማስተናገጃ የለም

en: - Redistribution must maintain attribution
am: - እንደገና ማሰራጨት ባህሪን መጠበቅ አለበት።

en: - Remove duplicate entries
am: - የተባዙ ግቤቶችን ያስወግዱ

en: - Service references: 4097, 5001, 5002
am: - የአገልግሎት ማጣቀሻዎች: 4097, 5001, 5002

en: - Streams from public sources
am: - ከህዝብ ምንጮች ጅረቶች

en: - TS/M3U8 formats
am: - TS/M3U8 ቅርጸቶች

en: - Technical support: Qu4k3, @KiddaC, @giorbak
am: - የቴክኒክ ድጋፍ: Qu4k3, @KiddaC, @giorbak

en: - {} duplicate entries removed
am: - {} የተባዙ ግቤቶች ተወግደዋል

en: - {} entries updated
am: - {} ግቤቶች ተዘምነዋል

en: ? Proxy Unknown
am: ? ፕሮክሲ ያልታወቀ

en: All countries (%d)
am: ሁሉም አገሮች (%d)

en: An export for another country is already in progress. Please wait.
am: ወደ ሌላ ሀገር መላክ አስቀድሞ በሂደት ላይ ነው። እባክህ ጠብቅ።

en: An export is in progress. Please wait before fixing the cache.
am: ወደ ውጭ መላክ በሂደት ላይ ነው። እባክዎ መሸጎጫውን ከማስተካከልዎ በፊት ይጠብቁ።

en: Anonymous startup/heartbeat ping only (session id, version, timestamp - no personal data). Disable to opt out.
am: ስም የለሽ ጅምር/የልብ ምት ፒንግ ብቻ (የክፍለ ጊዜ መታወቂያ፣ ስሪት፣ የጊዜ ማህተም - ምንም የግል ውሂብ የለም)። መርጦ ለመውጣት አሰናክል።

en: At an interval hours or fixed time
am: በየተወሰነ ሰዓት ወይም የተወሰነ ጊዜ

en: Author:
am: ደራሲ፡

en: Auto-update EPG
am: ራስ-አዘምን EPG

en: Automatically enable the Vavoo EPG source(s) in EPGImport after each export, so you don't have to enable them there yourself.
am: ከእያንዳንዱ ወደ ውጪ መላክ በኋላ የቫቮኦ ኢፒጂ ምንጭ(ዎች)ን በEPGImport ውስጥ በራስ ሰር ያንቁ፣ስለዚህ እራስዎ እነሱን ማንቃት የለብዎትም።

en: Back
am: ተመለስ

en: Backspace
am: የኋላ ቦታ

en: Bottom
am: ከታች

en: Bouquet Position in List
am: በዝርዝሩ ውስጥ የአበባ ማስቀመጫ አቀማመጥ

en: Bouquet creation error: {}
am: እቅፍ መፍጠር ስህተት፡ {}

en: Bouquet ready with {} channels
am: ቡኬት ከ{} ቻናሎች ጋር ተዘጋጅቷል።

en: Bouquets reload scheduled.
am: እቅፍ ድጋሚ መጫን መርሐግብር ተይዞለታል።

en: Bouquets reorganized successfully!
am: እቅፍ አበባዎች በተሳካ ሁኔታ እንደገና ተደራጅተዋል!

en: CH±=Change | OK=Toggle | INFO=IMDb | STOP=Exit
am: CH±=ለውጥ | እሺ=ቀያይር | INFO=IMDb | STOP=ውጣ

en: Cache format fix completed:
am: የመሸጎጫ ቅርጸት መጠገን ተጠናቅቋል፡

en: Cache is already in correct format. No changes needed.
am: መሸጎጫ አስቀድሞ በትክክለኛው ቅርጸት ነው። ምንም ለውጦች አያስፈልጉም።

en: Cancel
am: ሰርዝ

en: Cancel execution?
am: ማስፈጸም ይቅር?

en: Case: {}
am: ጉዳይ፡ {}

en: Changelog: ({}/{}, use up/down)
am: ለውጥ፡ ({}/{}፣ ወደላይ/ወደታች ተጠቀም)

en: Channels
am: ቻናሎች

en: Channels: %d
am: ቻናሎች፡ %d

en: Checking proxy...
am: ተኪን በመፈተሽ ላይ...

en: Clear All
am: ሁሉንም አጽዳ

en: Configuration saved successfully!
am: ውቅር በተሳካ ሁኔታ ተቀምጧል!

en: Configure Main Background Image.
am: ዋናውን ዳራ ምስል ያዋቅሩ።

en: Configure at a fixed time
am: በተወሰነ ጊዜ አዋቅር

en: Configure service Reference Iptv-Gstreamer-Exteplayer3
am: የአገልግሎት ማጣቀሻ Iptv-Gstreamer-Exteplayer3 አዋቅር

en: Console
am: ኮንሶል

en: Continuing, proxy still syncing...
am: በመቀጠል፣ ተኪ አሁንም በማመሳሰል ላይ...

en: Could not save the installer script.
am: የመጫኛውን ስክሪፕት ማስቀመጥ አልተቻለም።

en: Countries
am: አገሮች

en: Countries: %(generated)d/%(total)d
am: አገሮች፡ %(የተፈጠሩ) d/%(ጠቅላላ)d

en: Country: %s
am: ሀገር፡ %s

en: Create EPG source for EPGImport with Vavoo program data
am: ለEPGImport በVavoo ፕሮግራም ውሂብ የ EPG ምንጭ ይፍጠሩ

en: Credits:
am: ምስጋናዎች

en: Debug logging
am: ማረም ምዝግብ ማስታወሻ

en: Default View
am: ነባሪ እይታ

en: Default view when opening the plugin
am: ተሰኪውን ሲከፍት ነባሪ እይታ

en: Do you want to export this bouquet?
am: ይህን እቅፍ አበባ ወደ ውጭ መላክ ትፈልጋለህ?

en: Do you want to fix the cache format?
am: የመሸጎጫ ቅርጸቱን ማስተካከል ይፈልጋሉ?

en: EPG Similarity Threshold (%)
am: የ EPG ተመሳሳይነት ገደብ (%)

en: EPG import started
am: EPG ማስመጣት ተጀምሯል።

en: EPG is disabled. Please enable it in Vavoo settings first.
am: EPG ተሰናክሏል። እባኮትን መጀመሪያ በቫቮኦ ቅንጅቶች ውስጥ አንቃው።

en: EPG processing completed (no matches)
am: የ EPG ሂደት ተጠናቅቋል (ምንም ተዛማጅ የለም)

en: EPG processing completed for {} channels
am: ለ{} ቻናሎች የEPG ሂደት ተጠናቅቋል

en: EPGImport plugin not found: {}
am: EPGImport ተሰኪ አልተገኘም፦ {}

en: Enable Vavoo EPG
am: Vavoo EPGን አንቃ

en: Enable or disable proxy.
am: ተኪን አንቃ ወይም አሰናክል።

en: Enter text to search...
am: ለመፈለግ ጽሑፍ አስገባ...

en: Error
am: ስህተት

en: Error fixing cache: {}
am: መሸጎጫ ማስተካከል ላይ ስህተት፡ {}

en: Error parsing data
am: ውሂብን በመተንተን ላይ ስህተት

en: Error starting EPG update: {}
am: የ EPG ዝማኔን መጀመር ላይ ስህተት፡ {}

en: Error starting channel
am: ቻናል መጀመር ላይ ስህተት

en: Error: %s
am: ስህተት፡ %s

en: Exit
am: ውጣ

en: Exit and reopen the plugin to see the new background.
am: ውጣ እና አዲሱን ዳራ ለማየት ተሰኪውን እንደገና ክፈት።

en: Export
am: ወደ ውጪ ላክ

en: Export failed: {}
am: ወደ ውጭ መላክ አልተሳካም፦ {}

en: Export started. Bouquet will be available shortly.
am: መላክ ተጀመረ። ቡኬት በቅርቡ ይገኛል።

en: Failed to refresh proxy token
am: የተኪ ማስመሰያ ማደስ አልተሳካም።

en: Failed to refresh proxy:
am: ተኪን ማደስ አልተሳካም፦

en: Failed: %(failed)d
am: አልተሳካም፡ %(አልተሳካም)d

en: Fix Cache
am: መሸጎጫ አስተካክል።

en: Fixing cache format...
am: የመሸጎጫ ቅርጸትን በማስተካከል ላይ...

en: Force proxy refresh?
am: የተኪ ማደስ ያስገድድ?

en: Found: {} channels
am: ተገኝቷል፡ {} ቻናሎች

en: Generate .m3u file for:
am: .m3u ፋይል ፍጠር ለ፡

en: Generate .m3u files (Ok for Exec)
am: .m3u ፋይሎችን ይፍጠሩ (እሺ ለ Exec)

en: Generate .m3u files and save to device %s.
am: .m3u ፋይሎችን ይፍጠሩ እና ወደ መሣሪያ %s ያስቀምጡ።

en: Generate .m3u files and save to device %s?
am: .m3u ፋይሎችን ያመንጩ እና ወደ መሣሪያ %s ይቀመጡ?

en: Generate .m3u files for ALL %d countries?
am: ለሁሉም %d አገሮች .m3u ፋይሎች ይፈጠሩ?

en: How often to re-match EPG and refresh bouquets, counting from now.
am: ከአሁን ጀምሮ በመቁጠር ምን ያህል ጊዜ EPGን እንደገና ማመሳሰል እና እቅፍ አበባዎችን ማደስ።

en: Important Notes:
am: ጠቃሚ ማስታወሻዎች፡-

en: Increase if proxy takes long due to VPN or slow connection.
am: በVPN ወይም በዝግተኛ ግንኙነት ምክንያት ተኪ ረጅም ጊዜ የሚወስድ ከሆነ ይጨምሩ።

en: Keyboard
am: የቁልፍ ሰሌዳ

en: Last channel update: %s
am: የመጨረሻው የሰርጥ ዝመና፡ %s

en: License:
am: ፍቃድ፡

en: License: CC BY-NC-SA 4.0
am: ፍቃድ፡ CC BY-NC-SA 4.0

en: Link in Main Menu
am: በዋናው ምናሌ ውስጥ አገናኝ

en: Local only (127.0.0.1) - this device only
am: አካባቢያዊ ብቻ (127.0.0.1) - ይህ መሣሪያ ብቻ

en: Lower = less interruption but more refreshes
am: ዝቅተኛ = ያነሰ መቆራረጥ ግን ብዙ እድሳት

en: M3U file generated successfully!
am: M3U ፋይል በተሳካ ሁኔታ ተፈጥሯል!

en: M3U generation completed!
am: M3U ትውልድ ተጠናቅቋል!

en: M3U generation error: %s
am: የM3U ትውልድ ስህተት፡ %s

en: Minimum similarity for matching channels (higher = stricter).
am: ለተዛማጅ ቻናሎች ዝቅተኛው ተመሳሳይነት (ከፍ ያለ = ጥብቅ)።

en: Movie Services Reference
am: የፊልም አገልግሎቶች ማጣቀሻ

en: Network (%s) - other devices on the LAN
am: አውታረ መረብ (%s) - ሌሎች መሳሪያዎች በ LAN ላይ

en: No IMDb/TMDB plugin found
am: ምንም IMDb/TMDB ተሰኪ አልተገኘም።

en: No Internet connection detected. Please check your network.
am: ምንም የበይነመረብ ግንኙነት አልተገኘም። እባክህ አውታረ መረብህን አረጋግጥ።

en: No channels found
am: ምንም ሰርጦች አልተገኙም።

en: No channels found for: %s
am: ለ %s ምንም ሰርጦች አልተገኙም።

en: No items available
am: ምንም እቃዎች አይገኙም።

en: No programme info available
am: ምንም የፕሮግራም መረጃ አይገኝም

en: No selection
am: ምርጫ የለም።

en: No valid channels for: %s
am: ምንም የሚሰራ ሰርጦች የሉም ለ:%s

en: Nothing to remove for: {}
am: ምንም የሚወገድለት የለም፡ {}

en: Now %s
am: አሁን %s

en: Only one specific country
am: አንድ የተወሰነ ሀገር ብቻ

en: Periodically re-match EPG and refresh bouquets for your favorited countries in the background.
am: ከበስተጀርባ ለሚወዷቸው አገሮች በየጊዜው EPGን እንደገና ያገናኙ እና እቅፍ አበባዎችን ያድሱ።

en: Position of Vavoo bouquets in the main list
am: በዋናው ዝርዝር ውስጥ የቫቮ እቅፍ አበባዎች አቀማመጥ

en: Proxy Disabled
am: ተኪ ተሰናክሏል።

en: Proxy Enabled
am: ተኪ ነቅቷል።

en: Proxy disabled
am: ተኪ ተሰናክሏል።

en: Proxy is disabled. Please Set Proxy On first. -- Menu Config --
am: ተኪ ተሰናክሏል። እባክዎ መጀመሪያ ተኪ ያቀናብሩ። -- የምናሌ ማዋቀር --

en: Proxy is disabled. Please enable it in the configuration.
am: ተኪ ተሰናክሏል። እባክዎን በማዋቀሩ ውስጥ ያንቁት።

en: Proxy is not running. Please start the proxy first.
am: ተኪ እየሰራ አይደለም። እባክዎ መጀመሪያ ተኪውን ይጀምሩ።

en: Proxy not active. Unable to generate M3U file.
am: ተኪ ገቢር አይደለም። M3U ፋይል መፍጠር አልተቻለም።

en: Proxy online - {} channels  ✓
am: ተኪ በመስመር ላይ - {} ቻናሎች ✓

en: Proxy startup timeout (seconds)
am: የተኪ ጅምር ጊዜ አለቀ (ሰከንዶች)

en: Proxy token refreshed successfully
am: የተኪ ቶከን በተሳካ ሁኔታ ታድሷል

en: Really close without saving settings?
am: ቅንብሮችን ሳታስቀምጥ በእርግጥ ይዘጋል?

en: Recommended: 5-8 minutes
am: የሚመከር: 5-8 ደቂቃዎች

en: Refresh stream (minutes):
am: ዥረት አድስ (ደቂቃዎች)፦

en: Refresh stream every X minutes (1-15)
am: ዥረቱን በየ X ደቂቃ ያድሱ (1-15)

en: Reload Bouqet
am: ቡኬትን እንደገና ጫን

en: Reload bouquets and service list?
am: እቅፍ አበባዎችን እና የአገልግሎት ዝርዝርን እንደገና ይጫኑ?

en: Remove
am: አስወግድ

en: Remove ALL Vavoo bouquets?
am: ሁሉም Vavoo እቅፍ አበባዎች ይወገዱ?

en: Remove the exported bouquet for this country/category?
am: ለዚህ አገር/ ምድብ ወደ ውጭ የተላከው እቅፍ ይወገድ?

en: Removed exported bouquet: {}
am: ወደ ውጭ የተላከ እቅፍ ተወግዷል፡ {}

en: Restarting...
am: እንደገና በመጀመር ላይ...

en: Returning to channel list.
am: ወደ ሰርጥ ዝርዝር በመመለስ ላይ።

en: SELECT YOUR CHOICE
am: ምርጫዎን ይምረጡ

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Saved in: %(path)s
am: ተቀምጧል፡ %(መንገድ)s

en: Saved in: %s
am: ተቀምጧል፡ %s

en: Schedule type:
am: የመርሃግብር አይነት፡

en: Search
am: ፈልግ

en: Search Channels:
am: ቻናሎችን ፈልግ፡

en: Search...
am: ፈልግ...

en: Search:
am: ፈልግ፡

en: Select Background
am: ዳራ ይምረጡ

en: Select M3U export mode:
am: የM3U ወደ ውጭ መላኪያ ሁነታን ይምረጡ፡-

en: Select country to export M3U:
am: M3U ወደ ውጭ የሚላኩበትን አገር ይምረጡ፡-

en: Select the IP address to use in the M3U links:
am: በM3U አገናኞች ውስጥ ለመጠቀም የአይፒ አድራሻውን ይምረጡ፡-

en: Send Anonymous Statistics
am: ስም-አልባ ስታትስቲክስ ላክ

en: Server for Player Used
am: ያገለገለ የተጫዋች አገልጋይ

en: Server for player.
am: ለተጫዋች አገልጋይ.

en: Show verbose DEBUG-level messages in vavoo.log (UI lifecycle, per-request detail). Takes effect immediately - leave off unless troubleshooting.
am: በ vavoo.log (UI የህይወት ኡደት፣ በጥያቄ ዝርዝር) ላይ የቃል የDEBUG-ደረጃ መልዕክቶችን አሳይ። ወዲያውኑ ተግባራዊ ይሆናል - መላ መፈለግ ካልሆነ በስተቀር ይውጡ።

en: Showing all channels: {}
am: ሁሉንም ቻናሎች በማሳየት ላይ፡ {}

en: Space
am: ክፍተት

en: Start EPG update now?
am: የ EPG ዝማኔ አሁን ይጀምር?

en: Stream ended. Too many connection issues.
am: ዥረቱ አልቋል። በጣም ብዙ የግንኙነት ችግሮች።

en: Technical Features:
am: ቴክኒካዊ ባህሪዎች

en: This will refresh the authentication token.
am: ይህ የማረጋገጫ ማስመሰያውን ያድሳል።

en: This will remove:
am: ይህ ያስወግዳል፡-

en: This will:
am: ይህ ይሆናል፡-

en: Top
am: ከፍተኛ

en: Total channels: %(total_channels)d
am: ጠቅላላ ቻናሎች፡ %(total_channels)d

en: UPPERCASE
am: ከፍተኛ

en: Vavoo EPG source is not enabled in EPGImport. Please enable it in EPGImport settings.
am: Vavoo EPG ምንጭ በEPGImport ውስጥ አልነቃም። እባክዎ በEPGImport ቅንብሮች ውስጥ ያንቁት።

en: Vavoo EPG source not found. Please export at least one bouquet first.
am: Vavoo EPG ምንጭ አልተገኘም። እባክዎ መጀመሪያ ቢያንስ አንድ እቅፍ ወደ ውጭ ይላኩ።

en: Vavoo Stream Live
am: የቫቮ ዥረት ቀጥታ ስርጭት

en: Vavoo Stream Live - Information
am: የቫቮ ዥረት ቀጥታ ስርጭት - መረጃ

en: Vavoo Stream Live Plugin
am: የቫቮ ዥረት ቀጥታ ተሰኪ

en: Vavoo bouquets removed successfully!
am: የቫቮ እቅፍ አበባዎች በተሳካ ሁኔታ ተወግደዋል!

en: Vavoo is already running.
am: ቫቮ አስቀድሞ እየሰራ ነው።

en: Version:
am: ስሪት፡

en: Welcome to Vavoo Proxy with EPG support
am: ከ EPG ድጋፍ ጋር ወደ Vavoo Proxy እንኳን በደህና መጡ

en: You can start it from the menu or by pressing the TEXT button.
am: ከምናሌው ወይም የTEXT ቁልፍን በመጫን መጀመር ይችላሉ።

en: fixed time
am: የተወሰነ ጊዜ

en: interval
am: ክፍተት

en: lowercase
am: ንዑስ ሆሄያት

en: v{} -> v{}
am: v{} -> ቪ{}

en: ✓ Proxy ({0}s)
am: ✓ ተኪ ({0}ዎች)

en: ✓ Proxy OK
am: ✓ ተኪ እሺ

en: ✓ Restarted
am: ✓ እንደገና ተጀምሯል።

en: ✗ Error
am: ✗ ስህተት

en: ✗ Proxy Error
am: ✗ የተኪ ስህተት

en: ✗ Proxy Expired
am: ✗ ፕሮክሲ ጊዜው አልፎበታል።

en: ✗ Proxy Offline
am: ✗ ተኪ ከመስመር ውጭ

en: ✗ Restart Failed
am: ✗ ዳግም ማስጀመር አልተሳካም።
