enigma 2 - en to da translation catalogue (193 entries)

en: (%d channels)?
da: (%d kanaler)?

en: (%s files deleted)
da: (%s filer slettet)

en: (you have v{})
da: (du har v{})

en: - Add missing fields to all entries
da: - Tilføj manglende felter til alle poster

en: - Auto token refresh every 9 minutes
da: - Automatisk token-opdatering hvert 9. minut

en: - Automatic Epg generation with Service Reference
da: - Automatisk EPG-generering med Service Reference

en: - Automatic bouquet generation
da: - Automatisk buketgenerering

en: - Category bouquets
da: - Kategori buketter

en: - Clean up the cache file
da: - Ryd op i cache-filen

en: - Commercial use is strictly prohibited
da: - Kommerciel brug er strengt forbudt

en: - Community: Linuxsat-support.com, Corvoboys.org Forum
da: - Fællesskab: Linuxsat-support.com, Corvoboys.org Forum

en: - Container bouquets
da: - Beholderbuketter

en: - Country bouquets
da: - Landbuketter

en: - Free content only
da: - Kun gratis indhold

en: - Graphics: @oktus
da: - Grafik: @oktus

en: - Integrated proxy system
da: - Integreret proxy system

en: - No direct server hosting
da: - Ingen direkte serverhosting

en: - Redistribution must maintain attribution
da: - Omfordeling skal opretholde tilskrivning

en: - Remove duplicate entries
da: - Fjern duplikerede poster

en: - Service references: 4097, 5001, 5002
da: - Servicereferencer: 4097, 5001, 5002

en: - Streams from public sources
da: - Streams fra offentlige kilder

en: - TS/M3U8 formats
da: - TS/M3U8 formater

en: - Technical support: Qu4k3, @KiddaC, @giorbak
da: - Teknisk support: Qu4k3, @KiddaC, @giorbak

en: - {} duplicate entries removed
da: - {} duplikerede poster fjernet

en: - {} entries updated
da: - {} poster opdateret

en: ? Proxy Unknown
da: ? Proxy ukendt

en: All countries (%d)
da: Alle lande (%d)

en: An export for another country is already in progress. Please wait.
da: En eksport til et andet land er allerede i gang. Vent venligst.

en: An export is in progress. Please wait before fixing the cache.
da: En eksport er i gang. Vent venligst, før du retter cachen.

en: Anonymous startup/heartbeat ping only (session id, version, timestamp - no personal data). Disable to opt out.
da: Kun anonym opstart/hjerteslag-ping (session-id, version, tidsstempel - ingen personlige data). Deaktiver for at fravælge.

en: At an interval hours or fixed time
da: Med et interval timer eller fast tid

en: Author:
da: Forfatter:

en: Auto-update EPG
da: Automatisk opdatering af EPG

en: Automatically enable the Vavoo EPG source(s) in EPGImport after each export, so you don't have to enable them there yourself.
da: Aktiver automatisk Vavoo EPG-kilde(r) i EPGImport efter hver eksport, så du ikke selv behøver at aktivere dem der.

en: Back
da: Tilbage

en: Bottom
da: Bund

en: Bouquet Position in List
da: Buketposition i listen

en: Bouquet creation error: {}
da: Fejl ved oprettelse af buket: {}

en: Bouquet ready with {} channels
da: Buket klar med {} kanaler

en: Bouquets reload scheduled.
da: Genindlæsning af buketter er planlagt.

en: Bouquets reorganized successfully!
da: Buketter blev omorganiseret med succes!

en: CH±=Change | OK=Toggle | INFO=IMDb | STOP=Exit
da: CH±=Skift | OK=Skift | INFO=IMDb | STOP=Afslut

en: Cache format fix completed:
da: Rettelse af cacheformatet er fuldført:

en: Cache is already in correct format. No changes needed.
da: Cache er allerede i korrekt format. Ingen ændringer nødvendige.

en: Cancel
da: Ophæve

en: Cancel execution?
da: Vil du annullere udførelsen?

en: Case: {}
da: Sag: {}

en: Changelog: ({}/{}, use up/down)
da: Ændringslog: ({}/{}, brug op/ned)

en: Channels
da: Kanaler

en: Channels: %d
da: Kanaler: %d

en: Checking proxy...
da: Kontrollerer proxy...

en: Clear All
da: Ryd alle

en: Configuration saved successfully!
da: Konfigurationen blev gemt!

en: Configure Main Background Image.
da: Konfigurer hovedbaggrundsbillede.

en: Configure at a fixed time
da: Konfigurer på et fast tidspunkt

en: Configure service Reference Iptv-Gstreamer-Exteplayer3
da: Konfigurer servicereference Iptv-Gstreamer-Exteplayer3

en: Console
da: Konsol

en: Continuing, proxy still syncing...
da: Fortsætter, proxy synkroniserer stadig...

en: Could not save the installer script.
da: Installationsscriptet kunne ikke gemmes.

en: Countries
da: lande

en: Countries: %(generated)d/%(total)d
da: Lande: %(genereret)d/%(total)d

en: Country: %s
da: Land: %s

en: Create EPG source for EPGImport with Vavoo program data
da: Opret EPG-kilde til EPGImport med Vavoo-programdata

en: Debug logging
da: Debug logning

en: Default View
da: Standardvisning

en: Default view when opening the plugin
da: Standardvisning ved åbning af plugin

en: Do you want to export this bouquet?
da: Vil du eksportere denne buket?

en: Do you want to fix the cache format?
da: Vil du rette cacheformatet?

en: EPG Similarity Threshold (%)
da: EPG-lighedstærskel (%)

en: EPG import started
da: EPG-importen startede

en: EPG is disabled. Please enable it in Vavoo settings first.
da: EPG er deaktiveret. Aktiver det i Vavoo-indstillingerne først.

en: EPG processing completed (no matches)
da: EPG-behandling afsluttet (ingen match)

en: EPG processing completed for {} channels
da: EPG-behandling afsluttet for {} kanaler

en: EPGImport plugin not found: {}
da: EPGImport plugin blev ikke fundet: {}

en: Enable Vavoo EPG
da: Aktiver Vavoo EPG

en: Enable or disable proxy.
da: Aktiver eller deaktiver proxy.

en: Enter text to search...
da: Indtast tekst for at søge...

en: Error
da: Fejl

en: Error fixing cache: {}
da: Fejl ved rettelse af cache: {}

en: Error parsing data
da: Fejl ved parsing af data

en: Error starting EPG update: {}
da: Fejl ved start af EPG-opdatering: {}

en: Error starting channel
da: Fejl ved start af kanal

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Exit
da: Udgang

en: Exit and reopen the plugin to see the new background.
da: Afslut og åbn pluginnet igen for at se den nye baggrund.

en: Export
da: Eksportere

en: Export failed: {}
da: Eksport mislykkedes: {}

en: Export started. Bouquet will be available shortly.
da: Eksporten startede. Buket vil være tilgængelig inden længe.

en: Failed to refresh proxy token
da: Kunne ikke opdatere proxy-token

en: Failed to refresh proxy:
da: Kunne ikke opdatere proxy:

en: Failed: %(failed)d
da: Mislykkedes: %(mislykkedes)d

en: Fix Cache
da: Ret cache

en: Fixing cache format...
da: Retter cacheformat...

en: Force proxy refresh?
da: Tvinge proxy-opdatering?

en: Found: {} channels
da: Fundet: {} kanaler

en: Generate .m3u file for:
da: Generer .m3u-fil for:

en: Generate .m3u files (Ok for Exec)
da: Generer .m3u-filer (Ok for Exec)

en: Generate .m3u files and save to device %s.
da: Generer .m3u-filer og gem på enheden %s.

en: Generate .m3u files and save to device %s?
da: Vil du generere .m3u-filer og gemme på enheden %s?

en: Generate .m3u files for ALL %d countries?
da: Vil du generere .m3u-filer for ALLE %d lande?

en: How often to re-match EPG and refresh bouquets, counting from now.
da: Hvor ofte skal man genmatche EPG og genopfriske buketter, tæller fra nu.

en: Important Notes:
da: Vigtige bemærkninger:

en: Increase if proxy takes long due to VPN or slow connection.
da: Forøg, hvis proxy tager lang tid på grund af VPN eller langsom forbindelse.

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Last channel update: %s
da: Sidste kanalopdatering: %s

en: License:
da: Licens:

en: License: CC BY-NC-SA 4.0
da: Licens: CC BY-NC-SA 4.0

en: Link in Main Menu
da: Link i hovedmenuen

en: Local only (127.0.0.1) - this device only
da: Kun lokalt (127.0.0.1) - kun denne enhed

en: Lower = less interruption but more refreshes
da: Lavere = mindre afbrydelse, men mere genopfrisker

en: M3U file generated successfully!
da: M3U-fil blev genereret med succes!

en: M3U generation completed!
da: M3U generation færdig!

en: M3U generation error: %s
da: M3U-genereringsfejl: %s

en: Minimum similarity for matching channels (higher = stricter).
da: Minimum lighed for matchende kanaler (højere = strengere).

en: Movie Services Reference
da: Filmservicereference

en: Network (%s) - other devices on the LAN
da: Netværk (%s) - andre enheder på LAN

en: No IMDb/TMDB plugin found
da: Intet IMDb/TMDB-plugin fundet

en: No Internet connection detected. Please check your network.
da: Ingen internetforbindelse fundet. Tjek venligst dit netværk.

en: No channels found
da: Ingen kanaler fundet

en: No channels found for: %s
da: Ingen kanaler fundet for: %s

en: No items available
da: Ingen tilgængelige varer

en: No programme info available
da: Ingen programinformation tilgængelig

en: No selection
da: Intet valg

en: No valid channels for: %s
da: Ingen gyldige kanaler for: %s

en: Nothing to remove for: {}
da: Intet at fjerne for: {}

en: Now %s
da: Nu %s

en: Only one specific country
da: Kun ét specifikt land

en: Periodically re-match EPG and refresh bouquets for your favorited countries in the background.
da: Genmatch EPG med jævne mellemrum, og opfrisk buketter til dine foretrukne lande i baggrunden.

en: Position of Vavoo bouquets in the main list
da: Placering af Vavoo buketter i hovedlisten

en: Proxy Disabled
da: Proxy deaktiveret

en: Proxy Enabled
da: Proxy aktiveret

en: Proxy disabled
da: Proxy deaktiveret

en: Proxy is disabled. Please Set Proxy On first. -- Menu Config --
da: Proxy er deaktiveret. Indstil proxy først. -- Menukonfiguration --

en: Proxy is disabled. Please enable it in the configuration.
da: Proxy er deaktiveret. Aktiver det i konfigurationen.

en: Proxy is not running. Please start the proxy first.
da: Proxy kører ikke. Start venligst proxy først.

en: Proxy not active. Unable to generate M3U file.
da: Proxy ikke aktiv. Kan ikke generere M3U-fil.

en: Proxy online - {} channels  ✓
da: Proxy online - {} kanaler ✓

en: Proxy startup timeout (seconds)
da: Timeout for proxy-start (sekunder)

en: Proxy token refreshed successfully
da: Proxytoken blev opdateret

en: Really close without saving settings?
da: Virkelig lukke uden at gemme indstillinger?

en: Recommended: 5-8 minutes
da: Anbefalet: 5-8 minutter

en: Refresh stream (minutes):
da: Opdater stream (minutter):

en: Refresh stream every X minutes (1-15)
da: Opdater stream hvert X. minut (1-15)

en: Reload Bouqet
da: Genindlæs Bouqet

en: Reload bouquets and service list?
da: Genindlæse buketter og serviceliste?

en: Remove
da: Fjerne

en: Remove ALL Vavoo bouquets?
da: Fjerne ALLE Vavoo buketter?

en: Remove the exported bouquet for this country/category?
da: Vil du fjerne den eksporterede buket for dette land/kategori?

en: Removed exported bouquet: {}
da: Fjernet eksporteret buket: {}

en: Restarting...
da: Genstarter...

en: Returning to channel list.
da: Vender tilbage til kanallisten.

en: SELECT YOUR CHOICE
da: VÆLG DIT VALG

en: Save
da: Spare

en: Saved in: %(path)s
da: Gemt i: %(sti)s

en: Saved in: %s
da: Gemt i: %s

en: Schedule type:
da: Skematype:

en: Search
da: Søge

en: Search Channels:
da: Søg efter kanaler:

en: Search...
da: Søge...

en: Search:
da: Søge:

en: Select Background
da: Vælg Baggrund

en: Select M3U export mode:
da: Vælg M3U eksporttilstand:

en: Select country to export M3U:
da: Vælg land for at eksportere M3U:

en: Select the IP address to use in the M3U links:
da: Vælg den IP-adresse, der skal bruges i M3U-linkene:

en: Send Anonymous Statistics
da: Send anonym statistik

en: Server for Player Used
da: Server til spiller brugt

en: Server for player.
da: Server til spiller.

en: Show verbose DEBUG-level messages in vavoo.log (UI lifecycle, per-request detail). Takes effect immediately - leave off unless troubleshooting.
da: Vis detaljerede meddelelser på DEBUG-niveau i vavoo.log (UI-livscyklus, detaljer pr. anmodning). Træder i kraft med det samme - lad være med mindre fejlfinding.

en: Showing all channels: {}
da: Viser alle kanaler: {}

en: Space
da: Plads

en: Start EPG update now?
da: Vil du starte EPG-opdatering nu?

en: Stream ended. Too many connection issues.
da: Stream sluttede. For mange forbindelsesproblemer.

en: Technical Features:
da: Tekniske egenskaber:

en: This will refresh the authentication token.
da: Dette vil opdatere godkendelsestokenet.

en: This will remove:
da: Dette vil fjerne:

en: This will:
da: Dette vil:

en: Total channels: %(total_channels)d
da: Samlet antal kanaler: %(total_channels)d

en: UPPERCASE
da: STORE BOGSTAVER

en: Updating Vavoo Stream Live...
da: Opdaterer Vavoo Stream Live...

en: Vavoo EPG source is not enabled in EPGImport. Please enable it in EPGImport settings.
da: Vavoo EPG-kilde er ikke aktiveret i EPGImport. Aktiver det i EPGImport-indstillinger.

en: Vavoo EPG source not found. Please export at least one bouquet first.
da: Vavoo EPG-kilde blev ikke fundet. Eksportér venligst mindst én buket først.

en: Vavoo bouquets removed successfully!
da: Vavoo buketter fjernet med succes!

en: Vavoo is already running.
da: Vavoo kører allerede.

en: Welcome to Vavoo Proxy with EPG support
da: Velkommen til Vavoo Proxy med EPG-support

en: You can start it from the menu or by pressing the TEXT button.
da: Du kan starte den fra menuen eller ved at trykke på TEXT-knappen.

en: fixed time
da: fast tid

en: lowercase
da: små bogstaver

en: ✓ Restarted
da: ✓ Genstartet

en: ✗ Error
da: ✗ Fejl

en: ✗ Proxy Error
da: ✗ Proxy-fejl

en: ✗ Proxy Expired
da: ✗ Proxy udløb

en: ✗ Proxy Offline
da: ✗ Proxy offline

en: ✗ Restart Failed
da: ✗ Genstart mislykkedes
