enigma 2 - en to ja translation catalogue (203 entries)

en: (%d channels)?
ja: (%d チャンネル)?

en: (%s files deleted)
ja: (%s ファイルは削除されました)

en: (you have v{})
ja: (v{} を持っています)

en: - Add missing fields to all entries
ja: - 不足しているフィールドをすべてのエントリに追加します

en: - Auto token refresh every 9 minutes
ja: - 9分ごとの自動トークン更新

en: - Automatic Epg generation with Service Reference
ja: - サービスリファレンスによるEPG自動生成

en: - Automatic bouquet generation
ja: - 花束の自動生成

en: - Category bouquets
ja: - カテゴリブーケ

en: - Clean up the cache file
ja: - キャッシュファイルをクリーンアップする

en: - Commercial use is strictly prohibited
ja: - 商用利用は固く禁止されています

en: - Community: Linuxsat-support.com, Corvoboys.org Forum
ja: - コミュニティ: Linuxsat-support.com、Corvoboys.org フォーラム

en: - Container bouquets
ja: - コンテナブーケ

en: - Country bouquets
ja: - カントリーブーケ

en: - Free content only
ja: - 無料コンテンツのみ

en: - Graphics: @oktus
ja: - グラフィック: @oktus

en: - HTTP Live Streaming
ja: - HTTPライブストリーミング

en: - Integrated proxy system
ja: - 統合プロキシ システム

en: - No direct server hosting
ja: - 直接サーバーをホスティングしない

en: - Redistribution must maintain attribution
ja: - 再配布では帰属を維持する必要があります

en: - Remove duplicate entries
ja: - 重複したエントリを削除する

en: - Service references: 4097, 5001, 5002
ja: - サービス参照: 4097、5001、5002

en: - Streams from public sources
ja: - パブリックソースからのストリーム

en: - TS/M3U8 formats
ja: - TS/M3U8フォーマット

en: - Technical support: Qu4k3, @KiddaC, @giorbak
ja: - 技術サポート: Qu4k3、@KiddaC、@giorbak

en: - {} duplicate entries removed
ja: - {} 個の重複エントリが削除されました

en: - {} entries updated
ja: - {} エントリが更新されました

en: ? Proxy Unknown
ja: ?プロキシが不明

en: All countries (%d)
ja: すべての国 (%d)

en: An export for another country is already in progress. Please wait.
ja: 別の国への輸出はすでに進行中です。お待ちください。

en: An export is in progress. Please wait before fixing the cache.
ja: エクスポートが進行中です。キャッシュを修正する前にお待ちください。

en: Anonymous startup/heartbeat ping only (session id, version, timestamp - no personal data). Disable to opt out.
ja: 匿名の起動/ハートビート ping のみ (セッション ID、バージョン、タイムスタンプ - 個人データなし)。オプトアウトを無効にします。

en: At an interval hours or fixed time
ja: 時間間隔または一定時間ごとに

en: Author:
ja: 著者：

en: Auto-update EPG
ja: EPG の自動更新

en: Automatically enable the Vavoo EPG source(s) in EPGImport after each export, so you don't have to enable them there yourself.
ja: 各エクスポート後に EPGImport で Vavoo EPG ソースが自動的に有効になるため、そこで自分で有効にする必要はありません。

en: Back
ja: 戻る

en: Backspace
ja: バックスペース

en: Bottom
ja: 底

en: Bouquet Position in List
ja: リスト内の花束の位置

en: Bouquet creation error: {}
ja: 花束作成エラー: {}

en: Bouquet ready with {} channels
ja: {} チャネルで花束の準備ができました

en: Bouquets reload scheduled.
ja: ブーケのリロードがスケジュールされています。

en: Bouquets reorganized successfully!
ja: ブーケの再編成が成功しました！

en: CH±=Change | OK=Toggle | INFO=IMDb | STOP=Exit
ja: CH±=変更 | OK=切り替え |情報=IMDb |停止=終了

en: Cache format fix completed:
ja: キャッシュ形式の修正が完了しました:

en: Cache is already in correct format. No changes needed.
ja: キャッシュはすでに正しい形式になっています。変更は必要ありません。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel execution?
ja: 実行をキャンセルしますか?

en: Case: {}
ja: 場合： {}

en: Changelog: ({}/{}, use up/down)
ja: 変更ログ: ({}/{}、上/下を使用)

en: Channels
ja: チャンネル

en: Channels: %d
ja: チャンネル: %d

en: Checking proxy...
ja: プロキシを確認しています...

en: Clear All
ja: すべてクリア

en: Configuration saved successfully!
ja: 設定が正常に保存されました。

en: Configure Main Background Image.
ja: メインの背景画像を設定します。

en: Configure at a fixed time
ja: 決まった時間に設定する

en: Configure service Reference Iptv-Gstreamer-Exteplayer3
ja: サービスの構成リファレンス Iptv-Gstreamer-Exteplayer3

en: Console
ja: コンソール

en: Continuing, proxy still syncing...
ja: 続行中、プロキシはまだ同期中です...

en: Could not save the installer script.
ja: インストーラー スクリプトを保存できませんでした。

en: Countries
ja: 国

en: Countries: %(generated)d/%(total)d
ja: 国: %(生成)d/%(合計)d

en: Country: %s
ja: 国: %s

en: Create EPG source for EPGImport with Vavoo program data
ja: Vavoo プログラム データを使用して EPGImport 用の EPG ソースを作成する

en: Credits:
ja: クレジット:

en: Debug logging
ja: デバッグログ

en: Default View
ja: デフォルトビュー

en: Default view when opening the plugin
ja: プラグインを開いたときのデフォルトのビュー

en: Do you want to export this bouquet?
ja: この花束をエクスポートしますか?

en: Do you want to fix the cache format?
ja: キャッシュ形式を修正しますか?

en: EPG Similarity Threshold (%)
ja: EPG 類似性のしきい値 (%)

en: EPG import started
ja: EPGインポートを開始しました

en: EPG is disabled. Please enable it in Vavoo settings first.
ja: EPG が無効になっています。まず、Vavoo 設定で有効にしてください。

en: EPG processing completed (no matches)
ja: EPG 処理が完了しました (一致しません)

en: EPG processing completed for {} channels
ja: {} チャンネルの EPG 処理が完了しました

en: EPGImport plugin not found: {}
ja: EPGImport プラグインが見つかりません: {}

en: Enable Vavoo EPG
ja: Vavoo EPG を有効にする

en: Enable or disable proxy.
ja: プロキシを有効または無効にします。

en: Enter text to search...
ja: 検索するテキストを入力してください...

en: Error
ja: エラー

en: Error fixing cache: {}
ja: キャッシュ修正エラー: {}

en: Error parsing data
ja: データ解析エラー

en: Error starting EPG update: {}
ja: EPG 更新開始時のエラー: {}

en: Error starting channel
ja: チャンネル開始エラー

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Exit
ja: 出口

en: Exit and reopen the plugin to see the new background.
ja: プラグインを終了して再度開くと、新しい背景が表示されます。

en: Export
ja: 輸出

en: Export failed: {}
ja: エクスポートに失敗しました: {}

en: Export started. Bouquet will be available shortly.
ja: Export started.ブーケは近日入荷予定です。

en: Failed to refresh proxy token
ja: プロキシ トークンの更新に失敗しました

en: Failed to refresh proxy:
ja: プロキシの更新に失敗しました:

en: Failed: %(failed)d
ja: 失敗: %(失敗)d

en: Fix Cache
ja: キャッシュを修正する

en: Fixing cache format...
ja: キャッシュ形式を修正しています...

en: Force proxy refresh?
ja: プロキシを強制的に更新しますか?

en: Found: {} channels
ja: 見つかりました: {} チャンネル

en: Generate .m3u file for:
ja: 以下の .m3u ファイルを生成します。

en: Generate .m3u files (Ok for Exec)
ja: .m3u ファイルを生成します (実行は OK)

en: Generate .m3u files and save to device %s.
ja: .m3u ファイルを生成し、デバイス %s に保存します。

en: Generate .m3u files and save to device %s?
ja: .m3u ファイルを生成してデバイス %s に保存しますか?

en: Generate .m3u files for ALL %d countries?
ja: %d か国すべての .m3u ファイルを生成しますか?

en: How often to re-match EPG and refresh bouquets, counting from now.
ja: 今から数えて、EPG を再照合してブーケを更新する頻度。

en: Important Notes:
ja: 重要な注意事項:

en: Increase if proxy takes long due to VPN or slow connection.
ja: VPN や接続速度が遅いためにプロキシに時間がかかる場合は増加します。

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Last channel update: %s
ja: 最終チャンネル更新: %s

en: License:
ja: ライセンス：

en: License: CC BY-NC-SA 4.0
ja: ライセンス: CC BY-NC-SA 4.0

en: Link in Main Menu
ja: メインメニューのリンク

en: Local only (127.0.0.1) - this device only
ja: ローカルのみ (127.0.0.1) - このデバイスのみ

en: Lower = less interruption but more refreshes
ja: 低い = 中断は少なくなりますが、リフレッシュが多くなります

en: M3U file generated successfully!
ja: M3U ファイルが正常に生成されました。

en: M3U generation completed!
ja: M3U世代完了！

en: M3U generation error: %s
ja: M3U 生成エラー: %s

en: Minimum similarity for matching channels (higher = stricter).
ja: 一致するチャネルの最小類似性 (高いほど厳密)。

en: Movie Services Reference
ja: 映画サービスのリファレンス

en: Network (%s) - other devices on the LAN
ja: ネットワーク (%s) - LAN 上の他のデバイス

en: No IMDb/TMDB plugin found
ja: IMDb/TMDB プラグインが見つかりません

en: No Internet connection detected. Please check your network.
ja: インターネット接続が検出されませんでした。ネットワークを確認してください。

en: No channels found
ja: チャンネルが見つかりません

en: No channels found for: %s
ja: チャンネルが見つかりません: %s

en: No items available
ja: 利用可能なアイテムはありません

en: No programme info available
ja: 番組情報がありません

en: No selection
ja: 選択なし

en: No valid channels for: %s
ja: 有効なチャネルがありません: %s

en: Nothing to remove for: {}
ja: 削除するものはありません: {}

en: Now %s
ja: 現在 %s

en: Only one specific country
ja: 特定の国は 1 つだけ

en: Periodically re-match EPG and refresh bouquets for your favorited countries in the background.
ja: 定期的に EPG を再照合し、バックグラウンドでお気に入りの国の花束を更新します。

en: Position of Vavoo bouquets in the main list
ja: メインリストにおけるVavooブーケの位置

en: Proxy Disabled
ja: プロキシが無効です

en: Proxy Enabled
ja: プロキシが有効です

en: Proxy disabled
ja: プロキシが無効になっています

en: Proxy is disabled. Please Set Proxy On first. -- Menu Config --
ja: プロキシが無効になっています。最初にプロキシをオンに設定してください。 -- メニュー構成 --

en: Proxy is disabled. Please enable it in the configuration.
ja: プロキシが無効になっています。設定で有効にしてください。

en: Proxy is not running. Please start the proxy first.
ja: プロキシが実行されていません。まずプロキシを開始してください。

en: Proxy not active. Unable to generate M3U file.
ja: プロキシがアクティブではありません。 M3U ファイルを生成できません。

en: Proxy online - {} channels  ✓
ja: オンライン プロキシ - {} チャネル ✓

en: Proxy startup timeout (seconds)
ja: プロキシ起動タイムアウト (秒)

en: Proxy token refreshed successfully
ja: プロキシ トークンが正常に更新されました

en: Really close without saving settings?
ja: 本当に設定を保存せずに閉じますか?

en: Recommended: 5-8 minutes
ja: 推奨: 5 ～ 8 分

en: Refresh stream (minutes):
ja: ストリームの更新 (分):

en: Refresh stream every X minutes (1-15)
ja: X 分ごとにストリームを更新 (1 ～ 15)

en: Reload Bouqet
ja: ブーケをリロードする

en: Reload bouquets and service list?
ja: 花束とサービスリストを再読み込みしますか?

en: Remove
ja: 取り除く

en: Remove ALL Vavoo bouquets?
ja: すべての Vavoo ブーケを削除しますか?

en: Remove the exported bouquet for this country/category?
ja: この国/カテゴリにエクスポートされた花束を削除しますか?

en: Removed exported bouquet: {}
ja: エクスポートされた花束を削除しました: {}

en: Restarting...
ja: 再起動中...

en: Returning to channel list.
ja: チャンネルリストに戻ります。

en: SELECT YOUR CHOICE
ja: 選択してください

en: Save
ja: 保存

en: Saved in: %(path)s
ja: 保存場所: %(path)s

en: Saved in: %s
ja: 保存場所: %s

en: Schedule type:
ja: スケジュールの種類:

en: Search
ja: 検索

en: Search Channels:
ja: 検索チャネル:

en: Search...
ja: 検索...

en: Search:
ja: 検索：

en: Select Background
ja: 背景の選択

en: Select M3U export mode:
ja: M3U エクスポート モードを選択します。

en: Select country to export M3U:
ja: M3U をエクスポートする国を選択してください:

en: Select the IP address to use in the M3U links:
ja: M3U リンクで使用する IP アドレスを選択します。

en: Send Anonymous Statistics
ja: 匿名の統計情報を送信する

en: Server for Player Used
ja: 使用するプレーヤーのサーバー

en: Server for player.
ja: プレイヤー用のサーバー。

en: Show verbose DEBUG-level messages in vavoo.log (UI lifecycle, per-request detail). Takes effect immediately - leave off unless troubleshooting.
ja: vavoo.log に詳細な DEBUG レベルのメッセージを表示します (UI ライフサイクル、リクエストごとの詳細)。すぐに有効になります。トラブルシューティングを行う場合を除き、そのままにしておきます。

en: Showing all channels: {}
ja: すべてのチャンネルを表示中: {}

en: Space
ja: 空間

en: Start EPG update now?
ja: 今すぐ EPG アップデートを開始しますか?

en: Stream ended. Too many connection issues.
ja: ストリームが終了しました。接続の問題が多すぎます。

en: Technical Features:
ja: 技術的特徴:

en: This will refresh the authentication token.
ja: これにより、認証トークンが更新されます。

en: This will remove:
ja: これにより以下が削除されます:

en: This will:
ja: これにより、次のことが行われます。

en: Top
ja: トップ

en: Total channels: %(total_channels)d
ja: 合計チャンネル数: %(total_channels)d

en: UPPERCASE
ja: 大文字

en: Vavoo EPG source is not enabled in EPGImport. Please enable it in EPGImport settings.
ja: Vavoo EPG ソースが EPGImport で有効になっていません。 EPGImport 設定で有効にしてください。

en: Vavoo EPG source not found. Please export at least one bouquet first.
ja: Vavoo EPG ソースが見つかりません。最初に少なくとも 1 つの花束をエクスポートしてください。

en: Vavoo Stream Live
ja: Vavoo ストリーム ライブ

en: Vavoo Stream Live - Information
ja: Vavoo ストリーム ライブ - 情報

en: Vavoo Stream Live Plugin
ja: Vavoo ストリーム ライブ プラグイン

en: Vavoo bouquets removed successfully!
ja: Vavoo の花束が正常に削除されました。

en: Vavoo is already running.
ja: Vavoo はすでに実行されています。

en: Version:
ja: バージョン:

en: Welcome to Vavoo Proxy with EPG support
ja: EPG サポートを備えた Vavoo プロキシへようこそ

en: You can start it from the menu or by pressing the TEXT button.
ja: メニューから、またはTEXTボタンを押して開始できます。

en: fixed time
ja: 固定時間

en: interval
ja: 間隔

en: lowercase
ja: 小文字

en: ✓ Proxy ({0}s)
ja: ✓ プロキシ ({0} 個)

en: ✓ Proxy OK
ja: ✓ プロキシOK

en: ✓ Restarted
ja: ✓ 再起動しました

en: ✗ Error
ja: ✗ エラー

en: ✗ Proxy Error
ja: ✗ プロキシエラー

en: ✗ Proxy Expired
ja: ✗ プロキシの有効期限が切れています

en: ✗ Proxy Offline
ja: ✗ プロキシオフライン

en: ✗ Restart Failed
ja: ✗ 再起動に失敗しました
