enigma 2 - en to mk translation catalogue (202 entries)

en: (%d channels)?
mk: (%d канали)?

en: (%s files deleted)
mk: (%s датотеки се избришани)

en: (you have v{})
mk: (имате v{})

en: - Add missing fields to all entries
mk: - Додајте ги полињата што недостасуваат на сите записи

en: - Auto token refresh every 9 minutes
mk: - Автоматско освежување на токен на секои 9 минути

en: - Automatic Epg generation with Service Reference
mk: - Автоматско генерирање Epg со сервисна референца

en: - Automatic bouquet generation
mk: - Автоматско генерирање на букети

en: - Category bouquets
mk: - Букети од категорија

en: - Clean up the cache file
mk: - Исчистете ја кеш-датотеката

en: - Commercial use is strictly prohibited
mk: - Комерцијалната употреба е строго забранета

en: - Community: Linuxsat-support.com, Corvoboys.org Forum
mk: - Заедница: Linuxsat-support.com, Форум Corvoboys.org

en: - Container bouquets
mk: - Букети од контејнери

en: - Country bouquets
mk: - Селски букети

en: - Free content only
mk: - Само бесплатна содржина

en: - Graphics: @oktus
mk: - Графика: @oktus

en: - HTTP Live Streaming
mk: - HTTP пренос во живо

en: - Integrated proxy system
mk: - Интегриран прокси систем

en: - No direct server hosting
mk: - Нема директен сервер хостинг

en: - Redistribution must maintain attribution
mk: - Прераспределбата мора да ја задржи атрибуцијата

en: - Remove duplicate entries
mk: - Отстранете ги дупликатите записи

en: - Service references: 4097, 5001, 5002
mk: - Референци за услуги: 4097, 5001, 5002

en: - Streams from public sources
mk: - Потоци од јавни извори

en: - TS/M3U8 formats
mk: - Формати TS/M3U8

en: - Technical support: Qu4k3, @KiddaC, @giorbak
mk: - Техничка поддршка: Qu4k3, @KiddaC, @giorbak

en: - {} duplicate entries removed
mk: - Отстранети се {} дупликат записи

en: - {} entries updated
mk: - {} записи се ажурирани

en: ? Proxy Unknown
mk: ? Непознат прокси

en: All countries (%d)
mk: Сите земји (%d)

en: An export for another country is already in progress. Please wait.
mk: Веќе е во тек извоз за друга земја. Ве молиме почекајте.

en: An export is in progress. Please wait before fixing the cache.
mk: Во тек е извоз. Ве молиме почекајте пред да го поправите кешот.

en: Anonymous startup/heartbeat ping only (session id, version, timestamp - no personal data). Disable to opt out.
mk: Само анонимен пинг за стартување/отчукување на срцето (ид на сесија, верзија, временски печат - нема лични податоци). Оневозможете за да се откажете.

en: At an interval hours or fixed time
mk: Во интервал часови или фиксно време

en: Author:
mk: Автор:

en: Auto-update EPG
mk: Автоматско ажурирање на EPG

en: Automatically enable the Vavoo EPG source(s) in EPGImport after each export, so you don't have to enable them there yourself.
mk: Автоматски овозможете ги изворите на Vavoo EPG во EPGImport по секое извезување, за да не мора сами да ги овозможувате таму.

en: Back
mk: Назад

en: Bottom
mk: Дното

en: Bouquet Position in List
mk: Позиција на букет во списокот

en: Bouquet creation error: {}
mk: Грешка при создавањето букет: {}

en: Bouquet ready with {} channels
mk: Букет подготвен со {} канали

en: Bouquets reload scheduled.
mk: Закажано е повторно вчитување на букети.

en: Bouquets reorganized successfully!
mk: Успешно реорганизирани букети!

en: CH±=Change | OK=Toggle | INFO=IMDb | STOP=Exit
mk: CH±=Промена | Во ред=Вклучи | ИНФО=IMDb | STOP=Излез

en: Cache format fix completed:
mk: Поправката на форматот на кешот е завршена:

en: Cache is already in correct format. No changes needed.
mk: Кешот е веќе во правилен формат. Нема потреба од промени.

en: Cancel
mk: Откажи

en: Cancel execution?
mk: Да се ​​откаже извршувањето?

en: Case: {}
mk: Случај: {}

en: Changelog: ({}/{}, use up/down)
mk: Промена: ({}/{}, употреба нагоре/надолу)

en: Channels
mk: Канали

en: Channels: %d
mk: Канали: %d

en: Checking proxy...
mk: Се проверува прокси...

en: Clear All
mk: Исчисти ги сите

en: Configuration saved successfully!
mk: Конфигурацијата е успешно зачувана!

en: Configure Main Background Image.
mk: Конфигурирајте ја главната слика за позадина.

en: Configure at a fixed time
mk: Конфигурирајте во фиксно време

en: Configure service Reference Iptv-Gstreamer-Exteplayer3
mk: Конфигурирајте ја услугата Референца Iptv-Gstreamer-Exteplayer3

en: Console
mk: Конзола

en: Continuing, proxy still syncing...
mk: Продолжува, прокси сè уште се синхронизира...

en: Could not save the installer script.
mk: Не може да се зачува скриптата за инсталирање.

en: Countries
mk: Земји

en: Countries: %(generated)d/%(total)d
mk: Земји: %(генерирани)d/%(вкупно)d

en: Country: %s
mk: Земја: %s

en: Create EPG source for EPGImport with Vavoo program data
mk: Создадете EPG извор за EPGImport со податоци од програмата Vavoo

en: Credits:
mk: Кредити:

en: Debug logging
mk: Дебагирање на евиденција

en: Default View
mk: Стандарден приказ

en: Default view when opening the plugin
mk: Стандарден приказ при отворање на приклучокот

en: Do you want to export this bouquet?
mk: Дали сакате да го извезете овој букет?

en: Do you want to fix the cache format?
mk: Дали сакате да го поправите форматот на кешот?

en: EPG Similarity Threshold (%)
mk: Праг на сличност на EPG (%)

en: EPG import started
mk: Започна увозот на EPG

en: EPG is disabled. Please enable it in Vavoo settings first.
mk: EPG е оневозможен. Овозможете го прво во поставките на Vavoo.

en: EPG processing completed (no matches)
mk: Обработката на EPG е завршена (нема совпаѓања)

en: EPG processing completed for {} channels
mk: Обработката на EPG е завршена за {} канали

en: EPGImport plugin not found: {}
mk: Не е пронајден приклучокот EPGImport: {}

en: Enable Vavoo EPG
mk: Овозможете Vavoo EPG

en: Enable or disable proxy.
mk: Овозможи или оневозможи прокси.

en: Enter text to search...
mk: Внесете текст за пребарување...

en: Error
mk: Грешка

en: Error fixing cache: {}
mk: Грешка при поправање кеш: {}

en: Error parsing data
mk: Грешка при анализа на податоците

en: Error starting EPG update: {}
mk: Грешка при стартување на ажурирањето на EPG: {}

en: Error starting channel
mk: Грешка при стартување на каналот

en: Error: %s
mk: Грешка: %s

en: Exit
mk: Излезете

en: Exit and reopen the plugin to see the new background.
mk: Излезете и повторно отворете го приклучокот за да ја видите новата позадина.

en: Export
mk: Извоз

en: Export failed: {}
mk: Извозот не успеа: {}

en: Export started. Bouquet will be available shortly.
mk: Извозот започна. Букетот ќе биде достапен наскоро.

en: Failed to refresh proxy token
mk: Не успеа да се освежи токенот за прокси

en: Failed to refresh proxy:
mk: Не успеа да се освежи прокси:

en: Failed: %(failed)d
mk: Неуспешно: %(не)д

en: Fix Cache
mk: Поправете го кешот

en: Fixing cache format...
mk: Се поправа форматот на кешот...

en: Force proxy refresh?
mk: Да се ​​принуди освежување на прокси?

en: Found: {} channels
mk: Пронајдени: {} канали

en: Generate .m3u file for:
mk: Генерирајте датотека .m3u за:

en: Generate .m3u files (Ok for Exec)
mk: Генерирајте датотеки .m3u (Во ред за Exec)

en: Generate .m3u files and save to device %s.
mk: Генерирајте датотеки .m3u и зачувајте ги на уредот %s.

en: Generate .m3u files and save to device %s?
mk: Да се ​​генерираат датотеки .m3u и да се зачува на уредот %s?

en: Generate .m3u files for ALL %d countries?
mk: Да се ​​генерираат датотеки .m3u за СИТЕ %d земји?

en: How often to re-match EPG and refresh bouquets, counting from now.
mk: Колку често повторно да се совпаѓаат EPG и да се освежуваат букетите, сметајќи од сега.

en: Important Notes:
mk: Важни забелешки:

en: Increase if proxy takes long due to VPN or slow connection.
mk: Зголемете ако проксито трае долго поради VPN или бавна врска.

en: Keyboard
mk: Тастатура

en: Last channel update: %s
mk: Последно ажурирање на каналот: %s

en: License:
mk: Лиценца:

en: License: CC BY-NC-SA 4.0
mk: Лиценца: CC BY-NC-SA 4.0

en: Link in Main Menu
mk: Врска во главното мени

en: Local only (127.0.0.1) - this device only
mk: Само локално (127.0.0.1) - само овој уред

en: Lower = less interruption but more refreshes
mk: Пониско = помалку прекин, но повеќе освежувања

en: M3U file generated successfully!
mk: M3U датотеката е генерирана успешно!

en: M3U generation completed!
mk: M3U генерацијата е завршена!

en: M3U generation error: %s
mk: Грешка за генерирање M3U: %s

en: Minimum similarity for matching channels (higher = stricter).
mk: Минимална сличност за соодветните канали (повисоко = построго).

en: Movie Services Reference
mk: Референца за филмски услуги

en: Network (%s) - other devices on the LAN
mk: Мрежа (%s) - други уреди на LAN

en: No IMDb/TMDB plugin found
mk: Не е пронајден приклучок за IMDb/TMDB

en: No Internet connection detected. Please check your network.
mk: Не е откриена интернет-врска. Ве молиме проверете ја вашата мрежа.

en: No channels found
mk: Не се пронајдени канали

en: No channels found for: %s
mk: Не се пронајдени канали за: %s

en: No items available
mk: Нема достапни ставки

en: No programme info available
mk: Нема достапни информации за програмата

en: No selection
mk: Нема избор

en: No valid channels for: %s
mk: Нема валидни канали за: %s

en: Nothing to remove for: {}
mk: Нема што да се отстрани за: {}

en: Now %s
mk: Сега %s

en: Only one specific country
mk: Само една конкретна земја

en: Periodically re-match EPG and refresh bouquets for your favorited countries in the background.
mk: Периодично повторувајте го EPG и освежувајте ги букетите за вашите омилени земји во заднина.

en: Position of Vavoo bouquets in the main list
mk: Позиција на букетите Vavoo во главната листа

en: Proxy Disabled
mk: Проксито е оневозможено

en: Proxy Enabled
mk: Овозможено прокси

en: Proxy disabled
mk: Проксито е оневозможено

en: Proxy is disabled. Please Set Proxy On first. -- Menu Config --
mk: Проксито е оневозможено. Прво поставете го прокси. -- Конфигурација на мени --

en: Proxy is disabled. Please enable it in the configuration.
mk: Проксито е оневозможено. Ве молиме овозможете го во конфигурацијата.

en: Proxy is not running. Please start the proxy first.
mk: Проксито не работи. Прво стартувајте го проксито.

en: Proxy not active. Unable to generate M3U file.
mk: Проксито не е активен. Не може да се генерира датотека M3U.

en: Proxy online - {} channels  ✓
mk: Прокси онлајн - {} канали ✓

en: Proxy startup timeout (seconds)
mk: Истекување на стартувањето на прокси (секунди)

en: Proxy token refreshed successfully
mk: Токенот за прокси е успешно освежен

en: Really close without saving settings?
mk: Дали навистина се затвора без зачувување на поставките?

en: Recommended: 5-8 minutes
mk: Препорачано: 5-8 минути

en: Refresh stream (minutes):
mk: Освежете го преносот (минути):

en: Refresh stream every X minutes (1-15)
mk: Освежувајте го преносот на секои X минути (1-15)

en: Reload Bouqet
mk: Вчитај повторно букет

en: Reload bouquets and service list?
mk: Повторно да се вчитаат букети и список со услуги?

en: Remove
mk: Отстрани

en: Remove ALL Vavoo bouquets?
mk: Да се ​​отстранат СИТЕ букети на Vavoo?

en: Remove the exported bouquet for this country/category?
mk: Да се ​​отстрани извезениот букет за оваа земја/категорија?

en: Removed exported bouquet: {}
mk: Отстранет извезениот букет: {}

en: Restarting...
mk: Се рестартира...

en: Returning to channel list.
mk: Враќање на списокот со канали.

en: SELECT YOUR CHOICE
mk: ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ ИЗБОР

en: Save
mk: Зачувај

en: Saved in: %(path)s
mk: Зачувано во: %(path)s

en: Saved in: %s
mk: Зачувано во: %s

en: Schedule type:
mk: Тип на распоред:

en: Search
mk: Пребарување

en: Search Channels:
mk: Барај канали:

en: Search...
mk: Барај...

en: Search:
mk: Пребарување:

en: Select Background
mk: Изберете Позадина

en: Select M3U export mode:
mk: Изберете режим за извоз на M3U:

en: Select country to export M3U:
mk: Изберете земја за извоз на M3U:

en: Select the IP address to use in the M3U links:
mk: Изберете ја IP адресата што ќе ја користите во врските M3U:

en: Send Anonymous Statistics
mk: Испрати анонимна статистика

en: Server for Player Used
mk: Се користи сервер за играч

en: Server for player.
mk: Сервер за играч.

en: Show verbose DEBUG-level messages in vavoo.log (UI lifecycle, per-request detail). Takes effect immediately - leave off unless troubleshooting.
mk: Прикажи говорни пораки на ниво на DEBUG во vavoo.log (животен циклус на UI, детали по барање). Стапува на сила веднаш - прекинете освен ако не се реши проблемот.

en: Showing all channels: {}
mk: Се прикажуваат сите канали: {}

en: Space
mk: Простор

en: Start EPG update now?
mk: Да се ​​започне ажурирањето на EPG сега?

en: Stream ended. Too many connection issues.
mk: Преносот заврши. Премногу проблеми со поврзувањето.

en: Technical Features:
mk: Технички карактеристики:

en: This will refresh the authentication token.
mk: Ова ќе го освежи токенот за автентикација.

en: This will remove:
mk: Ова ќе го отстрани:

en: This will:
mk: Ова ќе:

en: Top
mk: Врвот

en: Total channels: %(total_channels)d
mk: Вкупно канали: %(total_channels)d

en: UPPERCASE
mk: ГОЛЕМИ букви

en: Vavoo EPG source is not enabled in EPGImport. Please enable it in EPGImport settings.
mk: Изворот на Vavoo EPG не е овозможен во EPGImport. Овозможете го во поставките за EPGImport.

en: Vavoo EPG source not found. Please export at least one bouquet first.
mk: Изворот на Vavoo EPG не е пронајден. Прво извезете барем еден букет.

en: Vavoo Stream Live
mk: Vavoo Stream во живо

en: Vavoo Stream Live - Information
mk: Vavoo Stream Live - Информации

en: Vavoo Stream Live Plugin
mk: Приклучок во живо на Vavoo Stream

en: Vavoo bouquets removed successfully!
mk: Успешно отстранети букетите на Vavoo!

en: Vavoo is already running.
mk: Vavoo веќе работи.

en: Version:
mk: Верзија:

en: Welcome to Vavoo Proxy with EPG support
mk: Добредојдовте во Vavoo Proxy со поддршка за EPG

en: You can start it from the menu or by pressing the TEXT button.
mk: Можете да го стартувате од менито или со притискање на копчето TEXT.

en: fixed time
mk: фиксно време

en: interval
mk: интервал

en: lowercase
mk: мали букви

en: ✓ Proxy ({0}s)
mk: ✓ Прокси ({0}и)

en: ✓ Proxy OK
mk: ✓ Прокси ОК

en: ✓ Restarted
mk: ✓ Рестартирано

en: ✗ Error
mk: ✗ Грешка

en: ✗ Proxy Error
mk: ✗ Грешка во прокси

en: ✗ Proxy Expired
mk: ✗ Проксито е истечено

en: ✗ Proxy Offline
mk: ✗ Офлајн прокси

en: ✗ Restart Failed
mk: ✗ Рестартирањето не успеа
