enigma 2 - en to sv translation catalogue (196 entries)

en: (%d channels)?
sv: (%d kanaler)?

en: (%s files deleted)
sv: (%s filer raderade)

en: (you have v{})
sv: (du har v{})

en: - Add missing fields to all entries
sv: - Lägg till saknade fält i alla poster

en: - Auto token refresh every 9 minutes
sv: - Automatisk tokenuppdatering var 9:e minut

en: - Automatic Epg generation with Service Reference
sv: - Automatisk EPG-generering med Servicereferens

en: - Automatic bouquet generation
sv: - Automatisk bukettgenerering

en: - Category bouquets
sv: - Kategoribuketter

en: - Clean up the cache file
sv: - Rensa upp cachefilen

en: - Commercial use is strictly prohibited
sv: - Kommersiell användning är strängt förbjuden

en: - Container bouquets
sv: - Behållarbuketter

en: - Country bouquets
sv: - Buketter på landet

en: - Free content only
sv: - Endast gratis innehåll

en: - Graphics: @oktus
sv: - Grafik: @oktus

en: - Integrated proxy system
sv: - Integrerat proxysystem

en: - No direct server hosting
sv: - Ingen direkt serverhosting

en: - Redistribution must maintain attribution
sv: – Omfördelning måste bibehålla tillskrivning

en: - Remove duplicate entries
sv: - Ta bort dubbletter av poster

en: - Service references: 4097, 5001, 5002
sv: - Servicereferenser: 4097, 5001, 5002

en: - Streams from public sources
sv: - Strömmar från offentliga källor

en: - TS/M3U8 formats
sv: - TS/M3U8-format

en: - Technical support: Qu4k3, @KiddaC, @giorbak
sv: - Teknisk support: Qu4k3, @KiddaC, @giorbak

en: - {} duplicate entries removed
sv: - {} dubbletter har tagits bort

en: - {} entries updated
sv: - {} poster uppdaterade

en: ? Proxy Unknown
sv: ? Proxy okänd

en: All countries (%d)
sv: Alla länder (%d)

en: An export for another country is already in progress. Please wait.
sv: En export till ett annat land pågår redan. Vänta.

en: An export is in progress. Please wait before fixing the cache.
sv: En export pågår. Vänta innan du fixar cachen.

en: Anonymous startup/heartbeat ping only (session id, version, timestamp - no personal data). Disable to opt out.
sv: Endast anonym start/hjärtslagsping (sessions-id, version, tidsstämpel - inga personliga uppgifter). Inaktivera för att välja bort.

en: At an interval hours or fixed time
sv: Med ett intervall timmar eller fast tid

en: Author:
sv: Författare:

en: Auto-update EPG
sv: Automatisk uppdatering av EPG

en: Automatically enable the Vavoo EPG source(s) in EPGImport after each export, so you don't have to enable them there yourself.
sv: Aktivera automatiskt Vavoo EPG-källorna i EPGImport efter varje export, så att du inte behöver aktivera dem där själv.

en: Back
sv: Tillbaka

en: Backspace
sv: Backsteg

en: Bottom
sv: Botten

en: Bouquet Position in List
sv: Bukettposition i listan

en: Bouquet creation error: {}
sv: Fel vid skapande av bukett: {}

en: Bouquet ready with {} channels
sv: Bukett redo med {} kanaler

en: Bouquets reload scheduled.
sv: Omladdning av buketter planerad.

en: Bouquets reorganized successfully!
sv: Buketter omorganiserades framgångsrikt!

en: CH±=Change | OK=Toggle | INFO=IMDb | STOP=Exit
sv: CH±=Ändra | OK=Växla | INFO=IMDb | STOP=Avsluta

en: Cache format fix completed:
sv: Cacheformatfixning slutförd:

en: Cache is already in correct format. No changes needed.
sv: Cache är redan i korrekt format. Inga ändringar behövs.

en: Cancel
sv: Avboka

en: Cancel execution?
sv: Avbryta körningen?

en: Case: {}
sv: Fall: {}

en: Changelog: ({}/{}, use up/down)
sv: Ändringslogg: ({}/{}, använd upp/ned)

en: Channels
sv: Kanaler

en: Channels: %d
sv: Kanaler: %d

en: Checking proxy...
sv: Kontrollerar proxy...

en: Clear All
sv: Rensa alla

en: Configuration saved successfully!
sv: Konfigurationen har sparats!

en: Configure Main Background Image.
sv: Konfigurera huvudbakgrundsbild.

en: Configure at a fixed time
sv: Konfigurera vid en fast tidpunkt

en: Configure service Reference Iptv-Gstreamer-Exteplayer3
sv: Konfigurera tjänstreferens Iptv-Gstreamer-Exteplayer3

en: Console
sv: Trösta

en: Continuing, proxy still syncing...
sv: Fortsätter, proxy synkroniserar fortfarande...

en: Could not save the installer script.
sv: Det gick inte att spara installationsskriptet.

en: Countries
sv: Länder

en: Countries: %(generated)d/%(total)d
sv: Länder: %(genererad)d/%(totalt)d

en: Country: %s
sv: Land: %s

en: Create EPG source for EPGImport with Vavoo program data
sv: Skapa EPG-källa för EPGImport med Vavoo programdata

en: Credits:
sv: Krediter:

en: Debug logging
sv: Felsökning av loggning

en: Default View
sv: Standardvy

en: Default view when opening the plugin
sv: Standardvy när plugin öppnas

en: Do you want to export this bouquet?
sv: Vill du exportera den här buketten?

en: Do you want to fix the cache format?
sv: Vill du fixa cacheformatet?

en: EPG Similarity Threshold (%)
sv: EPG-likhetströskel (%)

en: EPG import started
sv: EPG-importen startade

en: EPG is disabled. Please enable it in Vavoo settings first.
sv: EPG är inaktiverat. Vänligen aktivera det i Vavoo-inställningarna först.

en: EPG processing completed (no matches)
sv: EPG-bearbetning slutförd (inga matchningar)

en: EPG processing completed for {} channels
sv: EPG-bearbetning slutförd för {} kanaler

en: EPGImport plugin not found: {}
sv: EPGImport plugin hittades inte: {}

en: Enable Vavoo EPG
sv: Aktivera Vavoo EPG

en: Enable or disable proxy.
sv: Aktivera eller inaktivera proxy.

en: Enter text to search...
sv: Skriv in text för att söka...

en: Error
sv: Fel

en: Error fixing cache: {}
sv: Fel när cacheminnet åtgärdades: {}

en: Error parsing data
sv: Fel vid analys av data

en: Error starting EPG update: {}
sv: Fel vid start av EPG-uppdatering: {}

en: Error starting channel
sv: Fel vid start av kanal

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Exit
sv: Utgång

en: Exit and reopen the plugin to see the new background.
sv: Avsluta och öppna plugin-programmet igen för att se den nya bakgrunden.

en: Export
sv: Exportera

en: Export failed: {}
sv: Export misslyckades: {}

en: Export started. Bouquet will be available shortly.
sv: Exporten startade. Bukett kommer att finnas tillgänglig inom kort.

en: Failed to refresh proxy token
sv: Det gick inte att uppdatera proxytoken

en: Failed to refresh proxy:
sv: Det gick inte att uppdatera proxy:

en: Failed: %(failed)d
sv: Misslyckades: %(misslyckades)d

en: Fix Cache
sv: Fixa cache

en: Fixing cache format...
sv: Fixar cacheformat...

en: Force proxy refresh?
sv: Tvinga proxyuppdatering?

en: Found: {} channels
sv: Hittade: {} kanaler

en: Generate .m3u file for:
sv: Generera .m3u-fil för:

en: Generate .m3u files (Ok for Exec)
sv: Generera .m3u-filer (Ok för Exec)

en: Generate .m3u files and save to device %s.
sv: Generera .m3u-filer och spara på enheten %s.

en: Generate .m3u files and save to device %s?
sv: Generera .m3u-filer och spara på enheten %s?

en: Generate .m3u files for ALL %d countries?
sv: Generera .m3u-filer för ALLA %d länder?

en: How often to re-match EPG and refresh bouquets, counting from now.
sv: Hur ofta ska man matcha om EPG och uppdatera buketter, räknat från och med nu.

en: Important Notes:
sv: Viktiga anmärkningar:

en: Increase if proxy takes long due to VPN or slow connection.
sv: Öka om proxy tar lång tid på grund av VPN eller långsam anslutning.

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Last channel update: %s
sv: Senaste kanaluppdatering: %s

en: License:
sv: Licens:

en: License: CC BY-NC-SA 4.0
sv: Licens: CC BY-NC-SA 4.0

en: Link in Main Menu
sv: Länk i huvudmenyn

en: Local only (127.0.0.1) - this device only
sv: Endast lokalt (127.0.0.1) - endast denna enhet

en: Lower = less interruption but more refreshes
sv: Lägre = mindre avbrott men mer uppdateras

en: M3U file generated successfully!
sv: M3U-fil genererades framgångsrikt!

en: M3U generation completed!
sv: M3U-generationen klar!

en: M3U generation error: %s
sv: M3U-genereringsfel: %s

en: Minimum similarity for matching channels (higher = stricter).
sv: Minsta likhet för matchande kanaler (högre = striktare).

en: Movie Services Reference
sv: Filmtjänster referens

en: Network (%s) - other devices on the LAN
sv: Nätverk (%s) - andra enheter på LAN

en: No IMDb/TMDB plugin found
sv: Ingen IMDb/TMDB-plugin hittades

en: No Internet connection detected. Please check your network.
sv: Ingen internetanslutning upptäcktes. Kontrollera ditt nätverk.

en: No channels found
sv: Inga kanaler hittades

en: No channels found for: %s
sv: Inga kanaler hittades för: %s

en: No items available
sv: Inga artiklar tillgängliga

en: No programme info available
sv: Ingen programinformation tillgänglig

en: No selection
sv: Inget urval

en: No valid channels for: %s
sv: Inga giltiga kanaler för: %s

en: Nothing to remove for: {}
sv: Inget att ta bort för: {}

en: Now %s
sv: Nu %s

en: Only one specific country
sv: Endast ett specifikt land

en: Periodically re-match EPG and refresh bouquets for your favorited countries in the background.
sv: Matcha regelbundet om EPG och uppdatera buketter för dina favoritländer i bakgrunden.

en: Position of Vavoo bouquets in the main list
sv: Placering av Vavoo-buketter i huvudlistan

en: Proxy Disabled
sv: Proxy inaktiverad

en: Proxy Enabled
sv: Proxy aktiverad

en: Proxy disabled
sv: Proxy inaktiverad

en: Proxy is disabled. Please Set Proxy On first. -- Menu Config --
sv: Proxy är inaktiverat. Vänligen ställ in proxy på först. -- Menykonfiguration --

en: Proxy is disabled. Please enable it in the configuration.
sv: Proxy är inaktiverat. Vänligen aktivera det i konfigurationen.

en: Proxy is not running. Please start the proxy first.
sv: Proxyn körs inte. Starta proxyn först.

en: Proxy not active. Unable to generate M3U file.
sv: Proxy inte aktiv. Det gick inte att generera M3U-fil.

en: Proxy online - {} channels  ✓
sv: Proxy online - {} kanaler ✓

en: Proxy startup timeout (seconds)
sv: Timeout för proxystart (sekunder)

en: Proxy token refreshed successfully
sv: Proxytoken har uppdaterats

en: Really close without saving settings?
sv: Stäng verkligen utan att spara inställningar?

en: Recommended: 5-8 minutes
sv: Rekommenderat: 5-8 minuter

en: Refresh stream (minutes):
sv: Uppdatera stream (minuter):

en: Refresh stream every X minutes (1-15)
sv: Uppdatera streamen var X:e minut (1–15)

en: Reload Bouqet
sv: Ladda om Bouqet

en: Reload bouquets and service list?
sv: Ladda om buketter och servicelista?

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove ALL Vavoo bouquets?
sv: Ta bort ALLA Vavoo-buketter?

en: Remove the exported bouquet for this country/category?
sv: Ta bort den exporterade buketten för detta land/kategori?

en: Removed exported bouquet: {}
sv: Borttagen exporterad bukett: {}

en: Restarting...
sv: Startar om...

en: Returning to channel list.
sv: Återgår till kanallistan.

en: SELECT YOUR CHOICE
sv: VÄLJ DITT VAL

en: Save
sv: Spara

en: Saved in: %(path)s
sv: Sparad i: %(sökväg)s

en: Saved in: %s
sv: Sparad i: %s

en: Schedule type:
sv: Schematyp:

en: Search
sv: Söka

en: Search Channels:
sv: Sök efter kanaler:

en: Search...
sv: Söka...

en: Search:
sv: Söka:

en: Select Background
sv: Välj Bakgrund

en: Select M3U export mode:
sv: Välj M3U exportläge:

en: Select country to export M3U:
sv: Välj land att exportera M3U:

en: Select the IP address to use in the M3U links:
sv: Välj den IP-adress som ska användas i M3U-länkarna:

en: Send Anonymous Statistics
sv: Skicka anonym statistik

en: Server for Player Used
sv: Server för spelare som används

en: Server for player.
sv: Server för spelare.

en: Show verbose DEBUG-level messages in vavoo.log (UI lifecycle, per-request detail). Takes effect immediately - leave off unless troubleshooting.
sv: Visa utförliga meddelanden på DEBUG-nivå i vavoo.log (UI-livscykel, detalj per begäran). Träder i kraft omedelbart - lämna av om inte felsökning sker.

en: Showing all channels: {}
sv: Visar alla kanaler: {}

en: Space
sv: Utrymme

en: Start EPG update now?
sv: Starta EPG-uppdatering nu?

en: Stream ended. Too many connection issues.
sv: Streamen avslutades. För många anslutningsproblem.

en: Technical Features:
sv: Tekniska egenskaper:

en: This will refresh the authentication token.
sv: Detta kommer att uppdatera autentiseringstoken.

en: This will remove:
sv: Detta tar bort:

en: This will:
sv: Detta kommer att:

en: Top
sv: Bästa

en: Total channels: %(total_channels)d
sv: Totalt antal kanaler: %(total_channels)d

en: UPPERCASE
sv: VERSAL

en: Vavoo EPG source is not enabled in EPGImport. Please enable it in EPGImport settings.
sv: Vavoo EPG-källa är inte aktiverad i EPGImport. Vänligen aktivera det i EPGImport-inställningarna.

en: Vavoo EPG source not found. Please export at least one bouquet first.
sv: Vavoo EPG-källa hittades inte. Exportera minst en bukett först.

en: Vavoo Stream Live
sv: Vavoo Streama Live

en: Vavoo bouquets removed successfully!
sv: Vavoo-buketter har tagits bort framgångsrikt!

en: Vavoo is already running.
sv: Vavoo är redan igång.

en: Welcome to Vavoo Proxy with EPG support
sv: Välkommen till Vavoo Proxy med EPG-stöd

en: You can start it from the menu or by pressing the TEXT button.
sv: Du kan starta den från menyn eller genom att trycka på TEXT-knappen.

en: fixed time
sv: fast tid

en: interval
sv: intervall

en: lowercase
sv: gemener

en: ✓ Restarted
sv: ✓ Startade om

en: ✗ Error
sv: ✗ Fel

en: ✗ Proxy Error
sv: ✗ Proxyfel

en: ✗ Proxy Expired
sv: ✗ Proxy har gått ut

en: ✗ Proxy Offline
sv: ✗ Proxy offline

en: ✗ Restart Failed
sv: ✗ Omstart misslyckades
